Psaní není naše priorita, a protože máme v poslední době pocit, že je třeba prezentovat to, jak přistupujeme k chovu a hlavně k odchovu využijeme k tomu to co už bylo, nebo bude napsáno a odráží naše zkušenosti a názory.http://blog.hidalgo-shop.cz/proc-by-se-kone-nemeli-pres-zimu-dekovat/

 

Neznám bohužel původ tohoto článku, ale naprosto odráží to co máme z naší praxe vypozorované. zdroj FB

" Pakliže kůň nenabírá, zvyšují chovatelé koncentrované krmivo v podobě obilovin (či musli a granulí), toto však způsobí snížení příjmu výživného sena, okyselení trávicího traktu, snížení stravitelnosti vlákniny a ještě větší úbytek hmotnosti a celkově narušení rovnováhy v trávení."

"příkrmy v podobě hůře stravitelných škrobů, jako jsou obiloviny (ječmen, kukuřice, granule) nezpůsobí růst svalové hmoty a postupné nabírání na méně výživné podzimní a zimní období, ale zatíží příliš organismus a především trávicí trakt koní, situace je ještě více zhoršuje, přidává-li chovatel více a více tohoto typu krmiva. Může docházet nadbytkem jadrného krmiva, především ječmene a kukuřice k přetučnění zvířat, nikoliv k nárůstu svalů"

"Většina chovatelů krmí komlexní vitamino-minerální směsi neuváženě a svého koně předávkovává, zejména dodává syntetické vitamíny a anorganické minerály, které jsou hůře vstřebatelné a orgány zatěžující (játra a ledviny). Dlouhodobé podávání takových přípravků (zejm vit. D) snižuje životnost koní (orgánové selhání). Mnoho vitamínů obsahuje velmi vysoké koncentrace a doporučené dávkování od výrobců je příliš nadhodnocené a jen v zájmu výrobců, nikoliv koní a majitelů.